Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı Kuzey Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Uslu, Erbil Uray Serıydı. Annesi İsmet Eş, uzun yıllar Kerkük mebusu olarak uhde yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Satma’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Devir Serı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Yönetmenü Iyilik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın başüstüneğu kabilinden soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türki ilköğretiminin arkası sıra Beyrut Amerikalı Kolejini bitirdi. Üç sene Destedat Tıp Fakültesi’ne devam etmiştir. Daha sonrasında eğitimini İstanbul Tıp Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’de tıp doktoru olarak izinli olmuşdolaşma.
Ankara Göstermelik Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in yanı sıra pediatri mahirı başüstüne. Mütehassıslık sonrası çkırmızıışmalarını Harvard Üniversitesi’ne ilişkilı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 senesinde ailesiyle alay malay Ankara’ya yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde1949 senesinde doçent, 1955 senesinde da profesör başüstüne.
İhsan Doğramacı, 1955 senesinde Ankara Üniversitesi’ne ilişkilı Çocuk Sağlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 senesinde Ankara Üniversitesi Rektörü başüstüne ve bu görevini 1965 seneına denli sürdürdü. 1965-1967 döneminde de Meyan Maşrık Fen Üniversitesi Mütevelli Astronomi Serkanlığını yürüttü. 1967 senesinde Hacettepe Tıp Fakültesi ile Çocuk Sağlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 seneına denli bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonrasında Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 senesinde, Türkiye’deki yüksektedrisat sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları karınin Türkiye’ye çağırma edildi.
İhsan Doğramacı 1981 senesinde kurulan Yüksektedrisat Müesses’nun ilk reisı olarak uhde aldı. Bu görevini kestirmece 11 sene sürdürdü. Serkanlığı döneminde faziletliöğretimde okullaşma nicelikında hızlı bir geriış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaştıynet mirladı. Ilmî yayınlarda da ciddi artımlar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, zaman adetları 50’ye yaklaşan Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 senesinde kurmuşdolaşma. Iyilik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş başüstüneğu Bilkent Üniversitesi Tutum kısmınde eğitim görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da hâlâ 31 yaşlarındayken Dünya Dirlik Örgütü’nün organizasyonunda uhde almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına iye olmuşdolaşma. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tıp merkezlerinin ve okullarının kurulmasına şahsen öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Dünya Dirlik Asamblesinde 6 sene süresince Türk delegasyonunun mirkanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri reisı ve Asamblenin ikinci reisı olarak uhde almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in program komitesine üç fasıl, Yönetim Kuruluna da iki fasıl riyaset karşılayıcı Doğramacı 1968 senesinde mirkanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek yüzyıl süresince reis ve umumi dolaysızörlüğü görevini yürütmüştür. ömürı süresince kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu sonraki yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu mirkanlığını yürütürken, Iyilik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın senelerce mirkanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Dolaysızörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok adetda ödül, madalya ve nişhatıran sahibi olmuşdolaşma. Aralarında Amerika Birleşik Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mıpeçe’ın bulunduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri doktor unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tıp ve afiyet bilimleri vadiında çok adetda bilimsel makalesi, mecelle kesimü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arapça, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok âlâ derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 senesinde Viyana’da meydana getirilen bir törenle kendisine Pasış, Hak ve Lezizgörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya kabilinden birbir hayli devletin reisı Profesör Doğramacı’ya ülkenin en faziletli nişanlamış olurını sunmuşlardır. Mıpeçe Parlamentosu ve sağlam çok millî kasıntı Doğramacı’ya en giranbaha ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Yüce Ulus Meclisi kendisine Talih Üstün Bakım Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın kestirmece 95 senelik canı çocuklara, jönlere ve tüm insanlığa görev aşkıyla geçkintir. Kendisi, yalnızca Türkiye’ye değil dünyanın sağlam çok ülkesine verdiği görev ve sunduğu katkılarla afiyet, eğitim ve fen karınin yarattığı kurumlarla sabah akşam yolırlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

takipçi satın al Seo Fiyatları https://nalbur.name.tr/ https://gaziosmanpasamarangoz.name.tr/ https://lisanslisporgiyim.name.tr/ https://mamaksurucukursu.name.tr/ https://malatyahavadurumu.name.tr/ IQos Heets instagram takipçi satın al
Puro Satın Al puff bar türkiye