haberurfadan.com: şanlıurfa haber

Bir vaka evet da olgu üzerine edinilen bilgiye sava denir. Bu bilginin ceride, dergi kadar eser organlarıyla evet da radyo, göstergeç kadar haberleşme vesaitıyla topluma sunulmak üzere yazılı metin hâline getirilmesine bile sava yazısı adı verilir. Tarih süresince insanlar haberleşme ihtiyacını istikbal etmek karınin çeşitli yollar aramış bu lakinçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara yazılarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla edebiyat varlıkında önemli tebeddülat olmuş zamanla gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler haberleşme vesaitının geniş olmadığı dönemlerde yegâne haberleşme aracı olarak kullanılmıştır. Kitle haberleşme vesaitının vürutmesi ile birlikte sava ve habere idrak yolları bileğnöbetmiştir. Günümüzde insanlar ceride, TV ve İnternet ile haberleşme ihtiyaçlarını içinlamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok amelî evetğu hasetmüzde habere hızlı ve sağlıklı kaynaklardan ulaşabilmek elan da önemli hâle mevruttir. Habere mevla olan fert ve toplumlar, dirimın mütebeddil ve vüruten koşullarını hızla yorumlayıp uyum esenlayabilmekte ve böylelikle siyasal, iktisadi, içtimai ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Yüklem, deposunı evetşamdan tuzakır ve özellikle çok hızlı bileğnöbetimlerin evetğu hasetmüz dünyasında habersizce sürdürmek, adeta dirimın haricinde sürdürmek valörına gelmektedir. Günümüzde adetları her geçen çağ kalan yazılı, görsel ve nöbetitsel eser organları, topluma sava iletmekte ve insanları evetşananlardan haberdar etmektedir.

Her vaka ve olgu sava değeri taşımaz. Haberi verilecek olayda evet da olguda alaka çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere mevla vaka ve olgular sava değeri taşır. Haberciler bunu “Köpeğin anatomiı ısırması sava bileğildir, insanoğlunun köpeği ısırması haberdir.” kalüyle gösterişsizçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci şu demek oluyor ki muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu olayları aralıkştırıp sava hâline getiren kişidir. Bir muhabir karınin herhangi birinin yolda yürürken düşmesi sava değeri taşımazken bir ülkenin ülke resi beyının düşmesi sava değeri taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. Yüklem YAZISININ NİTelgrafİKLERİ Nitelik, bir haberin eğer olmazsa gerçekleşemezıdır; haberi sava yapan esas taştır. Bir haberin değerini anlamak karınin öncelikle sava nosyonı üzerinde ara vermek gerekir. Toplumda veya doğada meydana gelen çeşitli vaka, hâl ve görünümle ait veri ve duyurulara sava denir. Bu haberlerin çecik duyurulması için sınırlı kurallar gözetilerek hazırlananlarına da sava yazıları denir.

urfa haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

takipçi satın al Seo Fiyatları https://nalbur.name.tr/ https://gaziosmanpasamarangoz.name.tr/ https://lisanslisporgiyim.name.tr/ https://mamaksurucukursu.name.tr/ https://malatyahavadurumu.name.tr/ IQos Heets instagram takipçi satın al
Puro Satın Al puff bar türkiye